

Test kasetkowy. Materiał: kał. Wynik: 10 min.
Helicobacter pylori to mikroaerofilna, Gram-ujemna bakteria spiralna, której rezerwuarem jest człowiek. Jest ona główną przyczyną chorób żołądka i dwunastnicy (około 95% wrzodów dwunastnicy i 80% wrzodów żołądka). Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. W Polsce częstość infekcji H. pylori oceniana jest na 70-80% dorosłej populacji.
Zakażenie H. pylori jest przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, choroby wrzodowej oraz raka gruczołowego żołądka i chłoniaka typu MALT. Produkt jest domowym szybkim testem przeznaczonym do wykrywania zakażenia bakterią H. pylori, służy do wykrywania antygenów H. pylori w próbce kału. Zasada działania testu opiera się na reakcji antygen-przeciwciało. Naniesione na membranę testu, w procesie produkcji, przeciwciała monoklonalne anty – H. pylori reagują z antygenami bakterii H. pylori, obecnymi w badanym kale.Wynik testu odczytuje się w postaci barwnych linii na membranie kasety testowej w czasie 10 minut.
Test kasetkowy. Materiał: kał. Wynik: 5 min.
Test charakteryzuje się wysoką dokładnością wynoszącą 99,1%, wykrywa niewielkie ilości krwi, niewidocznej makroskopowo. Zasada działania testu opiera się na reakcji antygen-przeciwciało. Test może stanowić również pomoc w diagnostyce owrzodzeń, polipów oraz stanów zapalnych jelit.
Badanie kału na krew utajoną (FOB: ang. fecal occult blood) jest nieinwazyjnym i prostym do wykonania samodzielnie przez pacjenta testem, który jest często wykonywany w diagnostyce różnych chorób przewodu pokarmowego, a zwłaszcza jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Test może stanowić również pomoc w diagnostyce owrzodzeń, polipów czy stanów zapalnych jelit.
Według międzynarodowych wytycznych przedstawionych przez US Preventive Services Task Force (USPSTF) u zdrowych osób obu płci powyżej 50 roku życia, zaleca się raz w roku wykonywanie przesiewowych badań w kierunku raka jelita grubego za pomocą testów FOB.
Test jest wyrobem medycznym: