Generator ozonu – jakie zalety daje ozonowanie?

Comment: 0 Hit: 1008

Dezynfekcja ozonem jest uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod oczyszczania powietrza i wody. Jest nawet do pięćdziesięciu razy skuteczniejsza od techniki wykorzystującej chlor. Ozonatory już od wielu lat są wykorzystywane przez przemysł, natomiast podczas pandemii koronawirusa zaczęły cieszyć się uznaniem wśród użytkowników również w warunkach domowych. Jakie benefity wiążą się z posiadaniem generatora ozonu?

Jak działa ozonator?

Przy projektowaniu urządzenia, jakim jest generator ozonu, bazowano na zjawiskach, które występują w przyrodzie. Naturalnie ozon (O3) powstaje poprzez wyładowania elektryczne – pioruny w czasie burzy. To właśnie dzięki cząsteczkom ozonu odczuwamy, że powietrze po burzy jest świeże i czyste.

Zasada działania ozonatora domowego Hypermed jest niemal identyczna. Urządzenie wytwarza wyładowania elektryczne, produkuje trójtlen oraz rozpyla go w powietrzu lub wodzie. Ozonowanie ma działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Może usuwać również szkodliwe pyły, roztocza, a także alergeny.

Jakie zalety daje ozonowanie?

Ozon to związek, który może być wykorzystywany do dezynfekcji nie tylko powietrza, ale również wody, żywności, czy klimatyzacji. W związku z tym generatory ozonu znajdą wiele zastosowań i przydadzą się do usuwania takich patogenów jak:

  • Bakterie

  • Wirusy

  • Pleśnie

  • Grzyby

  • Roztocza

Oczyszczanie powietrza

Podstawową zaletą ozonatora Hypermed jest możliwość usuwania szkodliwych drobnoustrojów z powietrza. Jest to szczególnie istotne dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego oraz dla alergików.

Ponad to ozonowanie to świetne rozwiązanie, kiedy chce się zneutralizować nieprzyjemne zapachy  w pomieszczeniu. Urządzenie poradzi sobie z zapachem dymu papierosowego, stęchlizną, czy zapachem charakterystycznym dla zwierząt domowych.

Oczyszczanie wody

Stosowanie ozonu pozwala na skuteczne uzdatnianie wody oraz usuwanie z niej bakterii i innych drobnoustrojów. Dodatkowo urządzenie ozonujące eliminuje chlor z wody, dzięki czemu staje się ona smaczniejsza.

Z możliwości urządzenia szczególnie zadowolone będą osoby, które dbają o swoją skórę. Woda poddana ozonowaniu jest polecana do zabiegów kosmetycznych oraz pomaga w leczeniu chorób dermatologicznych. Regularne przygotowywanie kąpieli w wodzie ozonowanej ma działanie relaksujące i kojące.

Ozonowanie żywności

W celu poprawienia jakości żywności, szczególnie warzyw, owoców i mięsa, można potraktować ją wodą poddaną działaniu ozonu. Pozwala to na usunięcie nie tylko niepożądanych drobnoustrojów, ale również na degradację pozostałości pestycydów, fungicydów oraz antybiotyków.

Inne zastosowania

Miejscem, w którym często zbierają się niebezpieczne dla człowieka mikroorganizmy są klimatyzacje, np. klimatyzacje samochodowe oraz systemy wentylacyjne. Zatem generator ozonu idealnie sprawdzi się w samochodzie, zarówno do zwiększania bezpieczeństwa mikrobiologicznego, ale również do usuwania zapachu spalin.

Czy ozon jest bezpieczny dla człowieka?

Jeśli stosuje się ozonator Hypermed według zaleceń producenta, nie trzeba mieć obaw przed zatruciem lub innymi negatywnymi skutkami. Warto jednak przed rozpoczęciem ozonowania pomieszczenia wyprowadzić z niego zwierzęta domowe.

Comments

Leave your comment